Czwartek, Wielki Tydzień

klasa szkolna

Przedszkole St.James powstało w lutym 2007 roku z inicjatywy sióstr Salezjanek pracujących w Mansa w Zambii.

Jest to zatem placówka nowa i jeszcze nie w pełni rozwinięta.

Pomieszczenia przeznaczone na klasy wynajmowane są od Parafii i mieszczą się w 3 nie do końca wyremontowanych budynkach. Jedynym wyposażeniem pokrytych betonem ścian i podłóg są plastykowe krzesła i stoliki. Po każdych zajęciach należy je uprzątnąć, by pomieszczenia oddać do użytku właścicielom.

Aktualnie w przedszkolu pracuje 6 nauczycieli, w 3 grupach wiekowych liczących po 50 dzieci.

St.James Pre-School jest placówką w pełni edukacyjna. Zajęcia odbywają się od 8.00 do 12.00 i obejmują takie przedmioty jak: przyroda, j. angielski, matematyka, nauka, plastyka, muzyka, wychowanie fizyczne, religia, lekcje recytacji wierszy i czytania bajek.

Stanowi to dobrą bazę do rozpoczęcia nauki w szkole i lepszy start dla dzieci, gdyż językiem wykładowym w szkołach jest język angielski, a nie lokalny-bemba, którym posługuje się największa grupa etniczna w Zambii.

Jednym ze znaczących problemów placówki jest brak środka transportu dla nauczycieli. Wpływa na to kilka czynników.

Mansa jest dużym miastem, gdzie stan dróg, komunikacji i poziomu życia pozostawia wiele do życzenia. Potencjalna rodzina (9 osobowa) mieszka w jednoizbowej ceglanej lub glinianej chatce pokrytej słoma. Tylko nieliczni z ponad 10 milionowej populacji Zambijczyków ma dostęp do bieżącej wody i elektryczności.

Misja na terenie której znajduje się St.James Pre-School mieści się na obrzeżach miasta w dzielnicy o najwyższym wskaźniku zachorowalności na AIDS- Chimese.

Nauczyciele muszą pokonać pieszo od 4 do 7 km, aby dotrzeć do miejsca pracy. Nie stać ich na kupno rowerów, które w buszu są jedynym, prócz własnych nóg, dostępnym środkiem komunikacji.

Szczególne utrudnienia można dostrzec podczas pory deszczowej, która trwa od początku października do końca kwietnia. Padają wtedy ulewne deszcze, nieutwardzone drogi zamieniają się w błoto, a powietrze robi się wilgotne. Takie warunki klimatyczne wydłużają czas potrzebny na dotarcie do przedszkola z 1,5 godz. do 2,5 godz.

Zakup rowerów, które stałyby się własnością placówki niezwykle ułatwiłby dostanie się do pracy, a jednocześnie wpłynąłby na efektywność nauczania, gdyż po 2 godz. marszu w strugach deszczu nie jest łatwo skupić się i należycie prowadzić zajęcia.

Zakup rowerów sprawi:

- umożliwienie nauczycielom sprawnego pokonywania dystansu Mansa- Chimese, Chimese- Mansa

- poprawi jakość nauczania dzięki skróceniu czasu potrzebnego na dotarcie do pracy

-usprawnienie działania placówki

Kto będzie z nich korzystał:

Nauczyciele St.James Pre-School:

-John Kasanda

-Steven Manjimela

-Melba Mugala

-Nancy Mukonkonte

-Winfridah Chileya

-Gweny Chikontwe

KOSZT :

Zakup 3 rowerow- 300$/ 1200000 Kwacha

CALKOWITY KOSZT PROJEKTU:

Zakup 6 rowerow- 600$/ 2400000 Kwacha

Ps.
Gdyby komuś z Was wpadł do glowy jakiś pomysł jak te rowery zdobyć,
będziemy przeszczęśliwe...jesli nie, prosimy o zdrowaśke w jego intencji,
co by się coś udało załatwic...gdzieś tam na wysokościach ;)

Zbiórka na rowery

W niedzielę 10 lutego 2008r. po Mszach św. w naszym kościele młodzież zbierała ofiary na zakup rowerów. Pieniądze złożone przez wiernych zostały zamienione na dolary i wysłane do ośrodka misyjnego Salezjanów z przeznaczeniem na zakup rowerów. Zebrano 772 dolary. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom i tym, którzy modlitwą wspierają misje i misjonarzy.